Kurdeleden Gül Yapımı

Kurdeleden gül yapımı oldukça kolay ve gösterişli bir süslemedir. Son zamanlarda kurdele nakış çok fazla artması ile birlikte gül yapımı her obje üzerine yapılır hale gelmiş bulunuyor. Öncelikle seçilen kurdeleyi 20 santim kadar kesmelisiniz. Kesilen kurdelenin iki kenarı da verev kesilmeli ve bir çakmak yardımı ile yakılmalıdır. Bu yakmanın en büyük amacı kurdelenin sökülmemesi için önemli bir işlemdir. Daha sonra aynı renkte bir ip iğneye takılara düğüm atılacaktır. Kurdele bir elde ucu verev şeklinde katlanarak içe doğru kendi etrafında döndürülecektir.

Daha sonra bir kez iğne alt kısımdan geçirilerek sökülmesi engellenir. Kurdeleden gül yapımının en dikkat isteyen bölgesi bundan sonraki aşamadır. Büküm yapıldıktan sonra arkaya yatırılarak döndürmeler yapılacaktır. Bu şekilde bükme gül meydana gelerek yakalarda, bohçalarda, havlularda, küpelerde, yazmalarda gibi birçok tekstil ya da süslemeler sırasında kullanabilirsiniz. En son döne döne geldiğiniz yeri dikerek bitirebilirsiniz. Ancak gül yapımı sırasında ara sıra dikilmeli ki sökülme işlemi olmamalıdır.

Kurdeleden gül yapımı bükme gül, örümcek gül gibi farklı çeşitler bulunmaktadır. Bükme gülü bir kutu içerisine birçok renkten yaparak kapı süsü malzemelerine yapıştırıp şık bir dekor hazırlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra abajurlar üzerinde de dilediğiniz gibi süslemeler yapmanız mümkündür. Hem kolay, hem masrafsız, hem de şık bir yaratıcılık olduğundan dolayı son zamanlarda birçok kadın tarafından tercih edilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz