Çeyizlik El İşi Yazma Modelleri

Yazma modelleri daime bir Anadolu geleneği olarak annelerin kızlarına çeyiz olarak yaptıkları başörtüleridir. Çok fazla çeşitli oyalar ile kenarları süslenerek albenisi artmaktadır. Ancak iyi bir oya yapabilmek için kesinlikle yazmanın kalitesi pamuklu olmalıdır. Naylon olarak işlenmiş yazmalar hem çok iyi iş tutmayacak, hem de baştan kayacaktır. Bu yüzden kalitesinden yana pamukluları tercih ederek kenarları dilediğiniz gibi süsleyebilirsiniz. Tığ oyası çiçek yapımı, yaprak yapımı, ince oya şeklinde oldukça fazla çeşitleri vardır.

 

Yazma modelleri arasında daima vazgeçilmeyen ve tam bir sanat işi olan iğne oyası hakimdir. Biraz daha el becerisi isteyen ve usta kişilerden çıkması beklenen zor bir oyadır. Bu yüzden maliyeti el yapımı olduğu için biraz daha fazladır. Uzun yıllar kullanımı ile birçok insanın beğenisini şık bir şekilde kazayağı, maydanoz, kayalar gibi tasarımları birleştirerek şık bir iğne oyası ortaya çıkartabilirsiniz. İğne oyası ile farklı oyalarında birleşimini bir araya getirerek şıklığı artırmak mümkündür. İğne oyası süslemeli yazmalar her bayanın tercihidir.

 

Yazma modelleri olarak mekik oyası da çok harika ve şık bir duruşu vardır. Oyaların yanı sıra kenarına piko çekilmiş yazmalarda son yıllarda moda haline gelmiştir. Anadolu kadının ev içerisinde daima taktığı ve özelliklede yemek yaparken, temizlik yaparken saçları önüne gelmemesi için taktıkları bir gelenektir. Bu geleneği sürekli olarak yenilemek ve şık bir hale getirmek için oyalar ile süsleniyor.

Çeyizlik El İşi Yazma Modelleri galerisini aşağıdaki küçük resimlere tıklayarak inceleyebilirsiniz.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz