Şanlıurfa’da Kızların Evlendiğinde En Önemli Bohçası Çeyiz

Evlenecek erkek ve kız tarafı için çeyiz çok önemlidir hele’ki bu Şanlıurfa’da Çeyiz Gösterme ise bu daha bir önemli ve farklı olur kız ve erkek tarafının aileleri bir araya gelerek çocukları için hazırladıkları çeyizleri birbirlerine gösterirler çeyiz bir ailenin neredeyse aynasıdır ne kadar çok kalabalık şık nezih ve pahalı olursa o kadar gösterişli ve alımlı olur.

Çeyiz setinde genellikle kına ve sonrasında evlilik için gerekli eşyalar konulur bunlar genellikle bohça şeklinde ve kırmızı kurdele ile bağlanır. ilk çeyiz bohçası kına için olandır bunda kız ve erkek için hazırlanmış eşyalar sergilenir hamam tasından sabuna diş fırçası ve macundan havlu terlik keseye kadar ve daha fazlası eşya bulunur Şanlıurfa’da Çeyiz Merasimi genellikle kalabalık geçer.

Kına ve hamam çeyiz bohçası yanında esas çeyiz bohçası açılır ve burada kız ve erkek için hazırlanan eşyalar bulunur pijamadan terliğe gecelikten banyo takımına evin küçük ve büyük eşyasına kadar olan eksikler sergilenir. kız ve erkek tarafları çocuklarının yüklerini bir nebzede olsa hafifletmektedir. Şanlıurfa’da Çeyiz en önemli evlilik hazırlığıdır

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir