Şanlıurfa’da Havlu Çeşitleri

Havlu Bursa’nın olsa’da orada üretilse’de peygamberler diyarı Şanlıurfa için havlunun ayrı bir yeri var özel üretim havlular el örgü ve fabrikasyon olmak üzere iki çeşittir. Kadınlar el örgüleri ile saatlerce bazende günlerce bir havluyu çıkarmak için uğraşıyorlar. Fabrikasyon üretimde çok daha kısa ve fazla üretim oluyor Şanlıurfa’da Havlu Çeşitleri çok fazladır pamuk ipek gibi maddelerden üretilir

Havlu sadece yüz ve vücut havlusu olarak sadece iki çeşit değildir bebek havlusu ayak havlusu çeşitleri ile’de raflarda yerini alıyor özellikle bebekler için yapılan havlular bebeklerin vücutlarını tahriş etmemesi için özel maddelerden yapılmaktadır. Şanlıurfa’da Havlu çok önemsenilen ve sevilen bir üründür genellikle bunun elde yapılması el emeği olarak bir tık daha önemlidir.

Genellikle sıcak çok sıcak ve nemli geçen yaz aylarında Şanlıurfa’lılar havluyu başlarına bağlayarak sıcaktan bir nebzede olsa korunuyorlar havlunun suyu emen yapısı nedeni ile sıcaktan akan teri’de emmesi ve ıslatılarak kafaya konduğu zaman serinletici etkisi nedeni ile yazın en çok kullanılan ürünü oluyor. Şanlıurfa’da Havlu yaz aylarının vazgeçilmezi neredeyse.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir