Türkiyede Unutulan Bir Gelenek Çeyiz Sandıkları

Ülkemizdeki insanların büyük bir bölümü örf ve adetleri; Şanlıurfa Çeyiz gelenek ve görenekleriyle övünüyor olsa da bir yandan pek çok gelenek de unutularak tarih olmayı sürdürüyor. Unutulmaya yüz tutan geleneklerden biri olan çeyiz sandıkları, modern dekorasyon trendlerinde artık yeri olmayan gereksiz detaylar olarak görünüyor. Gelinlik Çeyiz Son kalan birkaç kişi de bu sandıkları ihtiyaçtan ziyade bir aksesuar görevi görsün diye kullanıyor. Kadınlar için evlenerek “baba evinden ayrılmanın simgesi” olan bu gelenek, modern toplumda önemini günden güne yitiriyor. Basmakalıp aynı tornadan çıkan tek renkli yatak odası takımlarını kullanan günümüz insanları, ince çizgileri ile şıklık vaat eden tasarımlardan çok depolama alanlarına tonlarca para ödüyor. Zeminden tavana kadar uzanarak yatak odasının resmen metrekaresini küçülten kaba mobilya takımlarının sunduğu geniş depolama alanları, geçmişin el emeğiyle işlenen oyma ahşap sandıklarının yerini alıyor.

Kaliteli ahşabın zanaat sahibi bir usta tarafından bin bir emekle işlenmesi sonucu oluşan çeyiz sandıkları, çoğu insan kullanmayı demode bulsa da aslında modern dekorasyon dünyasında giderek daha fazla prim yapıyor. Çeyiz Dikim Antika mahiyeti taşıyan örnekler dekorasyonun en lüks tasarımlarında karşımıza çıkarken, masif sandıklar bir aksesuardan olmanın ötesinde çoğu tasarımcı için “sanat eseri” değeri taşıyor. Avrupa’da son 10 yıl içinde sunulan en pahalı yatak odası takımlarında muhakkak antika sınıfına giren masif ahşap ürünler yer alıyor. Ülkemiz bu konuda muazzam derece şanslı olmasına rağmen geçmişten günümüze gelen birçok farklı desenli çeyiz sandıkları ne yazık ki günümüz insanlarına hitap etmiyor.

Şanlıurfa Çeyiz Sedef kakmalı ahşap sandıklardan başlığı gümüş kaplama olanlarına kadar çeyiz sandıkları, yüzyıllar boyunca Anadolu coğrafyasında nişan ve düğünlerin en önemli unsurlarından biri olmuştur. Kız tarafının dosta düşmana adeta gövde gösterisi yapmasını sağlayan bu sandıkların değeri, doğrudan ailenin kızına verdiği değeri ve kız tarafının ekonomik durumunu göstermiştir. Gelinin yeni taşındığı evde en özel eşyalarını sakladığı bu değerli sandıklar hala birçok cesur tasarımcı tarafından kullanılıyor. İnsanlara bu güzel ve aslında son derece “lüks” geleneği yeniden hatırlatmak isteyen tasarımlar, farklı malzemelerle modern dekorasyon tarzlarına hitap eden modeller de hazırlamaktadır.

Şanlıurfa Çeyiz, Hatay Çeyiz, Çeyiz Dikim, Gelinlik Çeyiz, Şanlıurfa Hatay Çeyiz Dikimevi, Pike Takımları, Nevresim Takımları, Elişi Çeyiz, Yatak Örtüsü.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir